Günlük Alınması Gereken C Vitamini Miktarı

c vitamini

Özellikle kış döneminde en çok karşılaştığım sorulardan birtanesi de ”günlük alınması gereken c vitamini miktarı” nedir? sorusudur.Bu sorunun cevabını öğrenmeden önce C vitamini hakkında bilgi sahibi olunması gerekir.

C vitamini suda çözünen bir vitamindir ve doğada bazı besinlerin/gıdaların içerisinde zaten vardır.Doğal kaynakların dışında besin takviyesi olarak çeşitli firmaların ürünleri eczanelerin raflarında da satılmaktadırlar.

Bazı memeliler karaciğerinde c vitamini sentezleyebilir,kuşlar ve sürüngenlerin de böbreklerinde c vitamini sentezledikleri bilinmektedir.Ancak insanların c vitamini sentezlemesi söz konusu değildir yani vücudumuz c vitaminini üretmiyor.Bu sebeple kesinlikle ve kesinlikle bu vitamini dışarıdan almamız gerekiyor!

Neden Bu Kadar Önemli?

C vitamininin toplumumuzda bilinen en önemli yararı bağışıklık sistemini güçlendirmesidir.Düzenli c vitamini alınması sonucunda soğuk algınlığına yakalanma ihtimaliniz gerçekten azalacaktır.Mevcut yakalanılan soğuk algınlığının şiddetini ve süresini de kısalttığı çok sayıda çalışma ile ispatlanmıştır.

C vitamini güçlü bir antioksidan’dır.Serbest radikal dediğimiz yapıların hücrelere zarar vermelerini engellerler.Böylece kanser,kalp-damar rahatsızlıkları ve ilgili diğer durumların oluşma ihtimallerini ortadan kaldırır ve/veya azaltır.

C vitamini alerjiden sorumlu olan histamin seviyesini düşürür; saman nezlesi,astım,egzama,ürtiker gibi alerjik durumların tedavisinde ve bu durumlardan korunmada etkili bir takviye olarak kullanılır.

C vitamini Kaynakları

Sebzeler ve meyveler en iyi C vitamini kaynaklarıdırlar.Turunçgiller (sitrus meyveleri),domates,domates suyu ve patates önemli c vitamini kaynaklardır.Kırmızı-yeşil biber,kivi,brokoli,çilek,brüksel lahanası,kavun diğer kaynaklarr olarak örnek gösterilebilirler.

Bunlar ve benzeri kaynakları kullanırken atlanmaması gereken önemli bir husus vardır.C vitamini içeren bir kaynağı uzun süre saklamak ve/veya pişirmek vitaminin miktarında azalmaya sebep olabilir.Çünkü askorbik asit suda çözünür ve ısı ile zarar görür.

Buhar veya mikrodalga kullanmanın pişirmeye oranla daha az hasar verme ihtimali vardır.Ne mutlu bizlere ki çoğu c vitamini kaynağını çiğ tüketebiliyoruz 🙂

Günlük Alınması Gereken C vitamini Miktarları
Yaş Erkek Kız Hamilelik Emzirme
0-6 aylık 40 mg 40 mg
7-12 aylık 50 mg 50 mg
1-3 yaş 15 mg 15 mg
4-8 yaş 25 mg 25 mg
9-13 yaş 45 mg 45 mg
14-18 yaş 75 mg 65 mg 80 mg 115 mg
19+ yaş 90 mg 75 mg 85 mg 120 mg
Sigara içen kişilerin sigara içmeyen kişilere göre ayarlanmış dozlara 35 mg/gün eklemesi yapması gerekmektedir.

Gelen Aramalar:

dışarıdan almamız gereken vitaminler


Related Posts :

No Comments :

Bir Cevap Yazın :

* Your email address will not be published.

Hakkımda

2* yaşında,az gezen,çok okuyan eczacı kişisidir.Boş zamanlarında spor yapar,müzik dinler,kahve içer ve bloguna yazılar yazar.Bunların hepsini aynı güne denk getirdiğinde yazarın tadından yenmez.

Amacı insanların internet üzerinden saçma sapan sağlık yazılarını okuyup hayatlarına bu saçma fikirleri entegre etmesini yazılarıyla engellemektedir.

Bunların yanında kendi beğenilerini ve önerilerini de yazarak bir nebze de olsa okuyucuların doğru ürünlere ulaşmasını ister.

Comodo SSL