B12 Vitamin Eksikliği

vitaminb12

Bana en çok sorulan vitaminlerden birtanesi de B12 vitaminidir.Eksikliğinde çok ciddi durumlara sebebiyet verebilecek bu vitamini daha iyi tanımaya var mısınız? Öncelikle b12 vitamininin diğer isimlerini öğrenelim;

Diğer isimleri: Kobalamin, siyano kobalamin, Kobamin, Kobalamin vb.

B12 Vitamini Genel Özellikleri

B12 vitamini esansiyel bir vitamin ve bu demek oluyor ki vücudun belirli bir düzende görev yapması için çok önemli.Suda çözünebilen bir vitamin olup bazı besinlerde doğal olarak bulunurlar.Bu besinlere et,balık ve süt ürünleri örnekleri verilebilir.

Bunun yanında besin takviyelerinin birçoğunun içerisinde ve bazı reçetelenen ilaçlarda b12 vitamini görmeniz (sıklıkla diğer b vitaminleriyle kombine halde) mümkün.

Daha detaylı anlatacağım ancak genel olarak B12 vitamini özellikle kırmızı kan hücresi oluşumu,sinir fonksiyonları ve DNA sentezi için ciddi gerekliliktir.

B12 Vitamini Ne kadar Alınmalı

Uygun kaynaktan buldugum verilere göre aşağıdaki tabloda alınması gereken b12 vitamini değerlerini görebilirsiniz:

YAŞ Bay Bayan Hamile Emziren
0-6 ay 0.4 mcg 0.4 mcg
7-12 aylık 0.5 mcg 0.5 mcg
1-3 yaş 0.9 mcg 0.9 mcg
4-8 yaş 1.2 mcg 1.2 mcg
9-13 yaş 1.8 mcg 1.8 mcg
14 yaş ve üzeri 2.4 mcg 2.4 mcg 2.6 mcg 2.8 mcg

B12 Vitamini Kullanım Amacı

B12 vitamini protein,karbonhidrat ve yağ metabolizması için gereklidir.Ayrıca hücre çoğalması da b12 vitaminine bağlıdır.

B12 vitamininin DNA üzerindeki etkisi özellikle sağlıklı kırmızı kan hücrelerinin ve hemoglobinin üretimi açısından çok önemlidir.

Kalp-damar sağlığı açısından önemli bir takviyedir.

Mental fonksiyon ve emosyonel sağlık üzerinde olan etkileri yüzünden kullanılması faydalıdır.

Sinir hücresi fonksiyonları için b12 vitamini iyi bir düzenleyicidir.

B12 Vitamin Eksikliği

B12 vitamin eksikliğinde en çok karşılaşılan durumlar megaloblastik anemi,yorgunluk,güçsüzlük,kabızlık,iştah kaybı ve dolayısıyla kilo kaybıdır.

Bunların yanında yazımın ortalarında söylediğim sinirsel değişimler; his kaybı,ellerde ve ayaklarda karıncalanma da zaman zaman gözükebilir.

Son olarak özellikle mental dengenin korunmasında problemler,depresyon,hafızada zayıflama,kafa karışıklığı ve ağız/dudak çevresinde sızı b12 vitamini eksikliğinde görülebilecek durumlardır.

Tüm bu durumların aynı anda görülme olasılığı çok azdır.Mesela sinir hasarı olduğu yerde kişide anemi gözükmeyebilir.

B12 Vitamin Eksikliği Sebepleri

En temel sebebi tabiki de dışarıdan yeteri kadar B12 vitamini almama durumudur.Bunun dışında ilerleyen yaş, mide problemleri,pernisiyöz anemi,vegan olma durumu,antikonvülsan ve proton pompası inhibitörü kullanan kişilerde vitamin b12 eksikliği görülebilir.Ancak birçok olayda vitamin b12 eksikliğinin sebebi anlaşılamamaktadır.

B12 vitamin eksikliğini nasıl düzeltiriz?

Öncelikle çok fazla eksiklik duymuyorsanız doğal yöntemleri deneyebilirsiniz.Öncelikle balık ve kırmızı et en önemli kaynaklardan.Bunların yanına yumurtayı da ekleyebilirsiniz.

Süt ve süt ürünleri b12 vitami bakımından zengindir.

Sature edilmiş ve/veya trans yağlardan uzak durmanız,şekeri ve tuzu azaltmanız b12 seviyesi için önemlidir.

Diyetinize kabuklu yemişleri,soya ürünlerini ekleyebilirsiniz.

Eğer ki ciddi derecede düşük vitamin b12 seviyesine sahipseniz; enjeksiyon veya tablet formundaki takviyeleri kullanarak bu eksikliği giderebilirsiniz.Ciddi durumlarda öncelik enjeksiyon olur daha sonra düzenli olarak tablet formunu kullanabilirsiniz.

Ben yeterli b12 vitamini alacak şekilde beslenmiyorum o yüzden kullandığım bir takviye var.Bu ne enjeksiyon formunda ne de tablet.Aslında tablet ama dil altında eriyor.

Solgar B12 1000 mcg

Solgar firmasının bu ürünü hem b12 vitamini seviyesi,hem tadı hem de kullanım kolaylığı açısından sizlere önerebileceğim bir takviye.Özellikle yapılan araştırmalarda dil altı kullanımının b12 seviyesini kısa sürede arttırdığı görülmüştür.Özellikle normal tablet formlarına göre etki süresi çok çok daha hızlıdır.

 

 Related Posts :

2 Comments :

  1. Faydalı bilgilendirmeniz için çok teşekkür ederim, özellikle babamın kalp damar rahatsızlığı var, takviye için doktor kullanmamızı önermişti.


  2. Demir

    Faydalı bilgileriniz için çok teşekkür ederim..Bende her zaman eksik B 12


Bir Cevap Yazın :

* Your email address will not be published.

Hakkımda

2* yaşında,az gezen,çok okuyan eczacı kişisidir.Boş zamanlarında spor yapar,müzik dinler,kahve içer ve bloguna yazılar yazar.Bunların hepsini aynı güne denk getirdiğinde yazarın tadından yenmez.

Amacı insanların internet üzerinden saçma sapan sağlık yazılarını okuyup hayatlarına bu saçma fikirleri entegre etmesini yazılarıyla engellemektedir.

Bunların yanında kendi beğenilerini ve önerilerini de yazarak bir nebze de olsa okuyucuların doğru ürünlere ulaşmasını ister.

Comodo SSL