Balık Yağı Faydaları Nelerdir?

balik yagi

İnsan vücudundaki bütün hücrelerin yapısında mevcut olan Omega-3 hücre zarının yapı taşını oluşturur. Omega-3 tüm vücut sistemlerinin gelişmesinde önemli bir rol oynar. Eğer insan bedeninde tüm sistemler iyi çalışırsa bağışıklık sistemi de daha iyi çalışır, yani Omega-3 hastalıklardan korunmada çok önemli bir yere sahiptir.

Omega-3 en çok balık yağında bulunur. Balık yağı, vücudun kendi üretemeyip dışardan alması gereken toplu doymamış yağ asitlerindendir. Haftada üç kez balık yemek bedenin Omega-3 ihtiyacını karşılamaktadır. Ancak Omega-3’ün en çok sardalye, somon, uskumru, tuna ve ringa balığı gibi derin deniz balıklarında bulunması nedeniyle günlük tüketilen balıklardan yeterince balık yağı ihtiyacı karşılanamayabilir. Bu durumda takviye olarak balık yağı hapları kullanılabilir.

Balık yağı faydaları açısından ele alınacak olursa vücuda birçok olumlu etkisi olduğu gözlemlenmiştir. Okuma güçlüğü yaşayan ilkokul çocukları arasında yapılan bir araştırma, düzenli olarak balık yağı kullanımının öğrencilerin okuma seviyelerinde artışa neden olduğunu göstermiştir. Balık yağı faydaları şu şekilde sıralanabilir:

  • Damar sertliğine sebep olan yağ plakalarını azaltır.
  • Kanın pıhtılaşmasını engelleyen süreçlere yardımcı olur.
  • Kalpteki ritim bozukluklarını engeller.
  • Kalp krizi riskini düşürür.
  • Depresyon riskini ve saldırgan davranışları azaltır.
  • Kolesterol düzeyini düşürür.
  • Kanser riskini azaltır.
  • Vücut direncini artırarak enfeksiyon riskini azaltır.
  • Unutkanlığı ve Alzheimer riskini düşürür.
  • Şeker hastalığını kontrol altına almada yardımcıdır.

Çocuklar Açısından Etkileri

Yapılan araştırmalar balık yağının anne karnındaki bebeklere doğumdan üç ay önce verilmeye başlanmasının bu bebeklerin ilerleyen yıllarda yaşıtlarından daha yüksek görsel ve işitsel zekâya sahip olmasını sağladığını, el ayak koordinasyonlarının daha iyi olduğunu, pratik öğrenme kabiliyetlerinin daha fazla geliştiğini göstermiştir. Balık yağı kullanımının emziren annelerde süt verimini ve kalitesini artırdığı da uzmanlar tarafından belirtilmektedir.

Balık yağı faydaları çocuklar açısından gözlemlendiğinde spor yapan çocuklarda kas ve kemik sağlığını desteklediği, sınava hazırlanan çocuklarda algıyı açarak hafızayı güçlendirdiği ve hiperaktif çocukların tedavisinde de faydalı olduğu görülmektedir.

Gerek yetişkin gerek çocuk veya bebek olsun tüm bireylerin tüm yıl boyunca belirli dozlarda balık yağı takviyesi almasının hiçbir zararı yoktur, aksine bedensel ve zihinsel birçok faydası bulunmaktadır.



Related Posts :

No Comments :

Bir Cevap Yazın :

* Your email address will not be published.

Hakkımda

2* yaşında,az gezen,çok okuyan eczacı kişisidir.Boş zamanlarında spor yapar,müzik dinler,kahve içer ve bloguna yazılar yazar.Bunların hepsini aynı güne denk getirdiğinde yazarın tadından yenmez.

Amacı insanların internet üzerinden saçma sapan sağlık yazılarını okuyup hayatlarına bu saçma fikirleri entegre etmesini yazılarıyla engellemektedir.

Bunların yanında kendi beğenilerini ve önerilerini de yazarak bir nebze de olsa okuyucuların doğru ürünlere ulaşmasını ister.

Comodo SSL