Beslenme Nedir?

beslenme nedir

Beslenme nedir sorusunun cevabı yaşamımızı sürdürebilmek için gerekli olan gıdaların ağız yolu ile vücuda alınmasıdır. Beslenmede gün içinde öğünler şeklinde olur. Öğünler arasında sindirimi zorlamamak amacı ile belirli bir miktar süre olmalıdır. Beslenme sağlıklı gıdalar ile ve yeterli miktarda olmalıdır. Yetersiz beslenme vücut için gerekli vitamin ve mineralleri almaktan mahrum kalmaya neden olur. Fazla miktarda beslenme ise şişmanlık, kolesterol gibi çeşitli rahatsızlıklara yol açar.

Dengeli Beslenme Nedir?

Dengeli beslenme nedir sorusuna yanıt olarak insanın hayatını sürdürebilmesi için gereken besin öğelerinin doğru oranlarda ve miktarlarda alınmasıdır yanıtı verilebilir. Dengeli beslenme sağlıklı ve dinç hissetmemizi sağlar, çocuklarda gelişimi olumlu etkiler, hastalıklardan korunmamızı sağlar.

Dengeli Beslenme Önerileri

Dengeli beslenme nedir ve nasıl olmalıdır?  Dengeli beslenmek için öneriler şu şekildedir:

  • Sabah kahvaltısı mutlaka yapılmalıdır ve öğün atlanılmamalıdır.
  • İyot, kalsiyum gibi mineraller diş ve kemik yapısı ile cilt için gereklidir. Minerallerin yeterli miktarda alınmasına dikkat edilmelidir.
  • Süt ürünleri ve et gibi çeşitli gıdalardan yeterli miktarda protein alınmalıdır.
  • Yüksek tansiyon gibi çeşitli rahatsızlıklardan korunmak için tuz tüketimi azaltılmalıdır.
  • Doymuş yağ yerine sağlıklı yağlar tüketilmelidir.
  • Gün içinde yeterli miktarda su içilmesi gerekmektedir.
Sağlıksız beslenme nedir?

Sağlıksız beslenme nedir sorusuna yanıt olarak vücudun ihtiyacı olan besin gruplarının alınmaması ya da sağlıklı gıdaların yerine besin değeri taşımayan abur cubur gibi gıdaların tercih edilmesidir diyebiliriz. Sağlıksız beslenmenin özellikle gelişim çağındaki çocuklarda çok büyük zararları vardır.

Sağlıksız beslenmenin çocuklarda büyüme geriliğine neden olur. Aynı zamanda hastalıklara karşı da dirençleri en alt seviyeye iner. Zihinsel gelişimi olumsuz etkiler. Sağlıksız beslenme çeşitli hastalıklara da neden olur.

Yetersiz ve sağlıksız beslenmenin en zararlı olduğu gruplardan biri ise hamile kadınlardır. Sağlıksız beslenme kansızlık, tiroit büyümesi, diş bozuklukları gibi sorunlara yol açar. Ayrıca doğacak çocuk için de son derece olumsuz etkilere neden olmaktadır.

Sağlıksız beslenme şişmanlık ve zayıflık problemlerine de yol açar. Vücuda faydası olmayan besinlerden aşırı miktarda almak şişmanlık sorununa yol açarken, yetersiz beslenmek de gerekli vitamin ve minerallerin alınamamasına ve zayıflığa yol açar.Related Posts :

1 Comment :

  1. Filiz Duman

    Merhabalar, bu güzel yazı için teşekkür ederim. Olması gerektiğinden yalın ve sade olmuş bu tür yazıları internette gördükçe gözlerimiz yorulmadan okuyabiliyoruz.


Bir Cevap Yazın :

* Your email address will not be published.

Hakkımda

2* yaşında,az gezen,çok okuyan eczacı kişisidir.Boş zamanlarında spor yapar,müzik dinler,kahve içer ve bloguna yazılar yazar.Bunların hepsini aynı güne denk getirdiğinde yazarın tadından yenmez.

Amacı insanların internet üzerinden saçma sapan sağlık yazılarını okuyup hayatlarına bu saçma fikirleri entegre etmesini yazılarıyla engellemektedir.

Bunların yanında kendi beğenilerini ve önerilerini de yazarak bir nebze de olsa okuyucuların doğru ürünlere ulaşmasını ister.

Comodo SSL