Beta Karoten

beta karoten

Beta karoten, A  vitamini öncülüdür,A vitaminin kendisi değildir.Genel bakışta;beta karoteni palmiye

beta karoten

En çok bilinen beta karoten kaynağı havuçtur.

yağı,havuç gibi doğal kaynaklardan elde etmek mümkün olduğu gibi laboratuar şartları altında beta karoten sentetik olarakta üretilmektedir.

Doğal beta karoten diğer karotenoidleri de içererek bunların da etkilerini göstermelerini sağlarken yüksek doz sentetik beta karoten alımı, diğer karotenoidlerin absorpsiyonunu da engeller.O yüzden doğal beta karoten alımı her şartta vücudumuza daha yararlı olacaktır.

Diğer karotenoidler gibi,beta karoten de etkili bir antioksidandır ve serbest radikalleri temizleme kapasitesine sahiptir.Özellikle çoklu doymamış yağ asitlerinin oksidasyonunu inhibe ettiği için antioksidan etkinliği en çok kardiyovasküler hastalıklardan korunmada yarar.

Pek çok çalışmada karoteoidlerin kan düzeylerinin yüksek olmasının hücresel anomalileri azalttığı ispatlanmıştır.Beta karotenin antioksidan/serbest radikal temizleyici etkileri hücre mutasyonlarından korunma da sağlamaktadır.Hücresel arası iletimin bozulması,hücresel hasara,anormal hücre fonksiyonlarına ve hücresel replikasyonun bozulmasına yol açar.Karotenoidlerin,hücre iletimini belirgin bir şekilde arttırdığı gösterilmiştir.Hücre iletimi açısından en etkili karotenoid ise beta karotendir.

Karotenoid alımının artması ile enfeksiyonlara yakalanma riski azalır ve bağışıklık sistemi güçlenir.Bazı karotenoidlerdeki faydalı etkiler A vitamini takviyeleriyle ilişkilendirilmiş olsalar da,yüksek miktarda karotenoid alımı,A vitamini aktivitelerinden bağımsız olarak bağışıklık sistemini güçlendirir.Beta karoten,bağışıklık sisteminin temel bezi olan timus bezini serbest radikal hasarından korur,ayrıca beyaz kan hücrelerinin aktivitesini arttırır.

Beta karoten cildi ultraviyole ışınlara karşı korur.Renk pigmenti olduğu için de güneşlenme ile birlikte kullanıldığında hem cildi UV ışınlarına bağlı serbest radikal hasarlarına karşı korur hem de daha kolay bronz renk elde edilmesine yardımcı olur.

Beta karoten oldukça güvenli kabul edilen bir takviyedir.Bir renk pigmenti olması dolayısıyla uzun süreli kullanımda geri dönüşümlü olarak cilt rengini değiştirebilir.

Beta karoten hangi besinlerde bulunur?

Özellikle sebze ve meyvelerde (turuncu renkli) bol miktar da buulunur ki bunların en bilineni havuçtur.Spesifik örnekler vermek gerekirse; mısır,domates,karpuz,kayısı,papaya,dolmalık biber,ıspanak,marul,lahana,brokoli,tatlı patates,balkabağı vb. birçok gıda da bulunurlar.

Beta karoten içeren ilaçlar?

Özellikle ilaç değil ancak Solgar Beta Carotene adlı ürünü besin/gıda takviyesi olarak kullanabilirsiniz.Bunun dışında aklıma gelen bir başka takviye de Carovit Yumuşak Kapsül‘dür.

Beta karoten ile ilgili daha detaylı bilgilere buradan ulaşabilirsiniz.

Gelen Aramalar:

beta karoten in sagliga zararlari, karotin faydalari


Related Posts :

2 Comments :

  1. Filiz DUMAN

    Merhabalar, yazı çok net ve anlaşılır şekilde yazılmış. Günümüzde internet siteleri gerçekten internet çöplüğüne dönmüşken bu kadar sade ve net bir şekilde açıklanmış yazı okumak zevkliydi.

    Teşekkürler, bu güzel bilgiler için.


  2. Whatsapp Takip Programı

    Teşekkürler hocam bilgilendirici bir yazı olmuş :)))))))


Bir Cevap Yazın :

* Your email address will not be published.

Hakkımda

2* yaşında,az gezen,çok okuyan eczacı kişisidir.Boş zamanlarında spor yapar,müzik dinler,kahve içer ve bloguna yazılar yazar.Bunların hepsini aynı güne denk getirdiğinde yazarın tadından yenmez.

Amacı insanların internet üzerinden saçma sapan sağlık yazılarını okuyup hayatlarına bu saçma fikirleri entegre etmesini yazılarıyla engellemektedir.

Bunların yanında kendi beğenilerini ve önerilerini de yazarak bir nebze de olsa okuyucuların doğru ürünlere ulaşmasını ister.

Comodo SSL