Biotin

H vitamini olarak da bilinen biotin,B kompleks vitaminlerinin bir üyesidir ve eksikliği sık rastlanır.Uzun süre antibiyotik kullanan çocuklarda ve yetişkinlerde,antikonvülzan ilaç kullanan epilepsi hastalarında ve fazla alkol tüketen kişilerde emiliminde bozukluklara ve biotin yetersizliğine rastlanır.Bu kişilerin yüksek dozlarda bu takviyeye ihtiyacı vardır.

Saç Tırnak ve Cilt için Çok Faydalı
biotin-150x150

Biotin çok faydalı bir gıda takviyesidir.


Biotin’in saç,tırnak ve cilt sağlığı için çok önemli olduğunu söyleyebiliriz.Yapılan çalışmalarda biotin eksikliğinin saçlı deride seboreik dermatite neden olduğu görülmüştür.Seboreik dermatit ölü derinin pul pul kalkması ile kepek oluşumu ve saçın aşırı yağlanmasıyla karakterizedir.Bu durumu genellikle saç kaybı takip eder.Biotin eksikliğinin bir diğer sonucu da tırnakların kırılmasıdır.Yapılan çalışmalarda yüksek doz biotin takviyesinin şikayetleri olan kişilerin çok büyük çoğunluğunda sorunları giderdiği gözlenmenmiştir.Bu dozlarda tırnak sertliğini %25 oranında arttırmıştır.Biotinin protein ve yağ metabolizmasındaki rolü ile saç ve tırnak sağlığının devamının sağlanmasında yardımcı olur.

Kan Şekeri Düzenlemesine Yardımcı

Ayrıca, kan şekerinin dengelenmesi ve diyabetik nöropatide biotin takviyesinin sağlayacağı faydaları da  unutmamak gerekir.Yapılan çalışmalarda 5000 mcg ve üzerinde biotin kullanımının,hiperglisemik hastalarda,kan şekeri kontrolünü sağlayabildiği bulunmuştur.Tip II diyabet hastalarında biotin seviyeleri sağlıklı insanlara göre düşük bulunmuştur.Günde 3 defa 3000 mcg biotin alan Tip II diyabetli hastalarda bir ay sonunda açlık kan şekerinde %45 azalma sağlanmıştır.Diyabetik hastalarda uzun süre yüksek doz biotin takviyesi kullanımı nöropati semptonlarının (parestezi,kas krampları gibi) azalmasında gelişmeler sağlamıştır.Günlük 10 mg biotin  takviyesi priferal nöropati tedavisinde yardımcı olarak kullanılabilir.

Diğer Kullanım Alanları

-Seboreik Dermatit

-Kepek

-Diyabetik Nöropati

-Genel saç ve kafa derisi sağlığı

Biotin İçeren Besinler

Ayçiçeği,pirinç kepeği,yeşil bezelye (tazesi ve kurutulmuşu),mercimek,yer fıstığı,ceviz ve arpa başlıca biotin içeren besinlerdir.Sıralamamız en fazla içerenden en az içerene göre yapılmıştır 🙂

Ürün Önerileri

Solgar Biotin 1000 mcg ve 5000 mcg adlı ürünleri eczanenizden temin edebilirsiniz.Fiziksel durumunuza göre eczacınız size uygun olanı verecektir.

Uyarılar ve İlaç Etkileşimleri

Bilinen herhangi bir ilaç etkileşimi ve yan etkisi yoktur.Yüksek doz biotin takviyeleri insüline bağlı şeker hastalarında doktor gözetimi altında kullanılmalıdır.

Siz değerleri okuyucularımıza her zaman ki tavsiyemiz,bu tarz takviyeleri doktor ve/veya eczacınızın kontrolünde kullanmanız gerektiğidir.

Gelen Aramalar:

biotin gözel sac


Related Posts :

3 Comments :

 1. Patent Sorgulama

  Bilgilendirici metin için teşekkürler hocam Sade hoş ve akıcı bir makale olmuş


 2. Gökhan Duman

  Merhabalar, güzel bir yazı paylaşımı sağlamışsınız. Hem anlamlı hem kalite ve dahası da akıcılıkla beraber sade olmuş bu fazlasıyla hoşuma gitti. İlerleyen süreçlerde başarılarınızın daha da devamını dilerim.

  İyi günler.


 3. Yorumcu

  Saç Tırnak ve Cilt için Çok Faydalı Bilgilere Yervermişsiniz Çok teşekürler.


Bir Cevap Yazın :

* Your email address will not be published.

Hakkımda

2* yaşında,az gezen,çok okuyan eczacı kişisidir.Boş zamanlarında spor yapar,müzik dinler,kahve içer ve bloguna yazılar yazar.Bunların hepsini aynı güne denk getirdiğinde yazarın tadından yenmez.

Amacı insanların internet üzerinden saçma sapan sağlık yazılarını okuyup hayatlarına bu saçma fikirleri entegre etmesini yazılarıyla engellemektedir.

Bunların yanında kendi beğenilerini ve önerilerini de yazarak bir nebze de olsa okuyucuların doğru ürünlere ulaşmasını ister.

Comodo SSL