Çocukluk Döneminin Başlangıcında Beslenme Önerileri

beslenme

Merhaba değerli okuyucularım,bu yazımda sizlere çocukluk döneminin ilk zamanlarında,çocugun nasıl beslenmesi gerektiğine dair bilgiler aktaracağım.

Ancak belirtmem gerekir ki bu yazı bana ait değil,Dünya Sağlık Örgütü’nün sayfasında gezinirken gördüğüm,sevdiğim ve çevirisini yaparak sizinle paylaşmak istediğim bir yazıdır,iyi okumalar 🙂

Anne Sütü Önemli

Bebeklerin sağlıklı büyümesi ve gelişmesi için en iyi besin kaynağı anne sütüdür.Bebekler özellikle ilk 6 ay boyunca optimal büyüme,gelişme ve sağlık için sürekli anne sütünü almalıdır.İlk 6 aydan sonra güvenilir tamamlayıcı gıdalarla beslenme sağlanarak anne sütüne destek sağlanabilir.

Tamamlayıcı Gıdalar Verin

Tamamlayıcı gıdalar besin değeri açısından zengin olmalıdır ve yeterli miktarda verilmelidir.Altıncı ayda artık yavaş yavaş ufak miktarlarla bebek gıdalarla tanışmalı ve süreç içersinde verilen miktar artmalıdır.Bebeklik çağından çıkmış olan yavrularımız kırmızı et,beyaz et,balık ve yumurta ile mümkün olduğunca sık karşılaşmalıdır.

Bebekler altıncı ayın başından itibaren püre edilmiş ve yarı-katı besinlerle beslenebilirler.Sekizinci aydan sonra elle yenen yemeklere geçilir,onikinci aydan sonra ise artık ailenin yediği yemeklerin aynısını yiyebilecek duruma erişirler.

Verilen gıdaların yoğunluğu veya sıklığı çocugun yaşıyla bağlantılıdır.6-8 aylıklar için günde 2-3 defa verilmeliyken,9-11 aylık için bu aralık 3-4 kereye çıkmaktadır.

Bunlara ek olarak 1 yaş – 23 aylık arası yavrular için 3-4 öğün artık verilebilir hale gelmektedir.Ayrıca çocugun açlık durumuna göre 1-2 defa da gün içerisinde atıştırmalık verilebilir.

Son olarak,sadece yeterli çeşitlikte ve sıklıkta gıda vermek yeterli değildir.Unutmamalıyız ki gıda takviyesini veren kişinin de bu konuda bilinçli olması gerekmektedir.Bebekler için takviyeler kişi tarafından direk verilmeli,daha büyük çocuklara beslenmeleri için yardımda bulunulmalıdır.

Yavrularımız beslenmeye zorlanmamalıdır,bu hususta sabır gösterilmeli ve yavaş yavaş yeme sağlanmalıdır.Eğer ki çocuk o gıdayı yemek istemiyorsa,sevdiği farklı bir gıda ile kombine edilerek yemesi sağlanmalıdır.Beslenme zamanı öğrenme ve sevgi zamanıdır,çocukla göz temasının kurulduğu ve konuşulduğu zamandır,hakkını iyi vermek gerekir.Related Posts :

4 Comments :

 1. Elektronik Sigara

  Teşekkürler , miniklerim için bilgilendirici bir yazı gerçektende 🙂


 2. Can

  bilgi dolu bi yazı olmuş elinize saglık tavsiyelerinize uyucam


 3. mersin web tasarım

  Anne babalar ve anne baba adayları için gerçekten yararlı bir bilgilendirme, beslenme çocuk sağlığı ve gelişimi özen gösterilmesi gereken bir konu, teşekkürler.


 4. Yorumcu

  Faydalı bilgilere yer vermişsiniz çocuğun erken yaşta beslenme disipline alıştırılması lazım zaten. Faydalı ve vitaminli besin takviyesi yapılmaı ilerki zamanlarda


Bir Cevap Yazın :

* Your email address will not be published.

Hakkımda

2* yaşında,az gezen,çok okuyan eczacı kişisidir.Boş zamanlarında spor yapar,müzik dinler,kahve içer ve bloguna yazılar yazar.Bunların hepsini aynı güne denk getirdiğinde yazarın tadından yenmez.

Amacı insanların internet üzerinden saçma sapan sağlık yazılarını okuyup hayatlarına bu saçma fikirleri entegre etmesini yazılarıyla engellemektedir.

Bunların yanında kendi beğenilerini ve önerilerini de yazarak bir nebze de olsa okuyucuların doğru ürünlere ulaşmasını ister.

Comodo SSL