Diş Ağrısı Nasıl Geçer ?

diş ağrısı nasıl geçer

Hayatta her insan en az bir kere diş ağrısıyla karşılaşmış ve diş ağrısı nasıl geçer sorusuna cevap aramıştır herhalde 🙂 Bu yazımda sizlere akut (ani,birden) gerçekleşen diş ağrısına kendinizce nasıl çözüm yaratabilirsiniz bunları aktaracağım.

Öncelikle tabiki de dişiniz ağrıyorsa ”diş hekimi”ne gitmeniz gerektiği konusunda bir şüphe yok,yalnızca birden gelen ve dayanılmaz bir ağrınız varsa,bunun yanında da diş hekimine de gidecek bir durumunuz yoksa aşağıdaki öneriler tam size göre.

Karanfil Yağı

Karanfil geleneksel kullanılan bir bitkidir ve sinirleri uyuşturmasıyla bilinir.İçeriğinde bulunan eugenol sayesinde etkisini gösterir ki bu etkin madde doğal anesteziktir.

Karanfil yağının bu etkisinden faydalanmaya çalışırken çok dikkatli olmak gerekir çünkü çok hassas bir diş etine sahipseniz ağrıyan bölgeye karanfil yağı dökmek acınızı arttırabilir.

Karanfil yağını dökmek yerine,pamuğa 2-3 damla damlatarak ağrının olduğu bölgeye uygulayın ve ağrı azalmaya başlayıncaya kadar tutun.

Ağrıyan Bölgeyi Soğuk Tutmak

En bilindik ve kolay uygulanan yöntemlerden birtanesi de bu.Yarısı su yarısı buz olan torbalardan veya dondurulmuş bezelyeleri kullanarak ağrının geçmesini/azalmasını sağlayabilirsiniz.

YASTIK

Evet, yanlış değil, yastık,hemen ne amaçla kullanıldığını söylüyorum.Böyle durumlarda başınızı sürekli yukarıda tutmanız gerekiyor.Uyumanız gerekiyorsa (ki ağrıyla biraz zor olur) gene de yastığa vereceğiniz şekille kafanızın yukarıda kalmasını sağlamalısınız.

Yatma vaziyetinde kafanızı kalbinizle aynı seviyeye getirirseniz (indirirseniz) kan,şişliği ve ağrıyı daha kötü hale getirecek maddeleri o alana daha kolay getirir.

Tuzlu Su

Diş hekimine gidene kadar yapabileceğiniz en iyi ağrı kesme yollarından birtanesi.Ilık-sıcak arası bir suya tuz karıştırarak ağzınızda çalkalayınız (yutmak yok).Tuzlu su ile çalkalama özellikle inflamasyonun azalması için günde 4-5 defa önerilmektedir ve en fazla etkiyi diş eti ağrısında göstermektedir.

Nane Çayı

Nane çayının hoş bir aroması ve bir takım sinir uyuşturucu etkileri vardır.1 çay kaşığı nane yaprağını normal bir kupaya denk gelecek sıcak su içerisine atın ve 20 dakika bekleyin.

Çay soğuduğunda ağrının olduğu bölgede çayı gezdirerek yutun.Buna ek olarak unutulmamalıdır ki siyah çayın içerisinde kan damarları büzücü etki gösteren taninler vardır ki bu da şişliğin azalmasını sağlayabilir.

Son olarak,ağrılarınızı yukarıda ki herhangi bir yolla geçirsenizde en kısa sürede diş hekimine gidiniz.Çünkü altta yatan sebep/ler çok daha ciddi ve ağrılı operasyonlara sebebiyet verebilir.

 Related Posts :

2 Comments :

  1. Defansif Sürüş

    Karanfil gerçekten işe yarıyor uyuşturuyor ama sonrasında etkisi geçince ağrısını daha çok hissediyorum, arada zeytin felan koyuyorum ne alaka bilmiyorum ama ağrıdan ne yapacağımı şaşırdım.

    1. yazar

      Uzun süreli ağrılar yaşıyorsanız eğer mutlaka en kısa sürede diş hekimine görünmenizi tavsiye ederim.


Bir Cevap Yazın :

* Your email address will not be published.

Hakkımda

2* yaşında,az gezen,çok okuyan eczacı kişisidir.Boş zamanlarında spor yapar,müzik dinler,kahve içer ve bloguna yazılar yazar.Bunların hepsini aynı güne denk getirdiğinde yazarın tadından yenmez.

Amacı insanların internet üzerinden saçma sapan sağlık yazılarını okuyup hayatlarına bu saçma fikirleri entegre etmesini yazılarıyla engellemektedir.

Bunların yanında kendi beğenilerini ve önerilerini de yazarak bir nebze de olsa okuyucuların doğru ürünlere ulaşmasını ister.

Comodo SSL