Ertesi Gün Hapı (Ella) Yan Etkileri ve Kullanım Amacı

ertesigunhapi

Ella isimli ilaç (ertesi gün hapı) hakkında aslında sorulan birçok soru var.Bu yazımızda bunlara cevap vereceğim.Bunun yanında ilacın aslında ne amaçla kullanıldığı ve olası yan etkileri yazımın temelini oluşturacaktır.

Bu tarz bir ilaçta ilk anlaşılması gereken durumun hangi şartlar altında kullanılması gerektiğidir.Öncelikle “ertesi gün hapı” kullanımı acil kontrasepsiyon adı altında anılır.Acil kontrasepsiyon sizi ilişki sonrası hamilelikten korumak için ikinci bir şans verilmesi manasını taşır.Bu durum korunmasız/plansız bir cinsel ilişkiyi,yanlış bir aile planlaması yönetminin kullanılmasını ve mevcut kullanılan yöntemin başarısız olmasını kapsar.Buna ek olarak acil kontrasepiyon kondom veya ilaç kullanımı gibi ilişkiden önce veya ilişki sırasında kullanıldığında etkili bir doğum kontrol yöntemi değildir.İlgili ilacın zaten prospektüsüne baktığımızda normal bir doğum kontrol yöntemi olarak kullanılmaması gerektiği açıkça yazmaktadır.Sorulan ve bilinen en büyük yanlışlardan birtanesi de budur.Bu ilaç sadece acil durumlarda kullanılmalıdır!

Bunlara ek olarak zaten birçok doğum kontrol yöntemi hali hazırda bulunmaktadır.Hangi metodun size uygun olduğunu bulup ona göre kullanmanız gerekir.Burada kriterler yaşam standartlarınıza çok bağlıdır.Örnek vermek gerekirse,ne kadar sıklıkla ilişkide bulunduğunuz önemli kriterlerden biridir.

Ella,yukarı saydığım sebeplerden dolayı oluşan durumdan itibaren 5 gün süre ile kullanılabilir (120 saate kadar).Ancak unutulmamalıdır ki,düzgün şartlarda alınsa dahi ufakta olsa başarısız olma ihtimali hep vardır.

İlacın sık kullanılmaması gerektiğini zaten söylemiştik.Uzun süreli korunma yöntemi istiyorsanız doktorunuza başvurmanız gerekmektedir.Ella’yı 1 adet döngüsünde sadece tek seferlik kullanılmanız önerilmektedir.

Ella’nın yan etkileri

Birkaç yan etki bilgisi vermekte gerekirse;kullanım süresince adet gecikmesi veya erken başlaması gibi durumlarla karşılaşılabilir.Eğer ki 1 haftadan fazla süreyle gecikme olmuşsa ve birtakım kusma/karın ağrısı vb. şikayetleriniz varsa hamilelik testi yapmanız gerekmektedir.

Eğer ki emziren bir anneyseniz ella almamanız gerekmektir.Çünkü ilaç süte geçmektedir.Emzirme döneminde kullanmak istiyorsanız bebeğinizi kullanımdan önce emzirmelisiniz.Kullanan kişilerde emzirmenin 1 hafta kesilmesi önerilmektedir.

İlaç baş dönmesi ve sersemlik yaratabileceği için araç kullanmamanız sizin yararınıza olacaktır.

En yaygın olan yan etkileri de bulantı,karın ağrısı,kusma,bitkinlik,baş dönmesi,baş ağrısı,ağrılı adet kanaması ve meme hassasiyeti olarak açıklanabilir.Detaylı yan etki bilgisi için ilacın kullanma talimatını okuyabilir,doktor ve/veya eczacınıza danışabilirsiniz.Related Posts :

1 Comment :

  1. Srcn

    Harika bir makale, yazanın emeğine sağlık.


Bir Cevap Yazın :

* Your email address will not be published.

Hakkımda

2* yaşında,az gezen,çok okuyan eczacı kişisidir.Boş zamanlarında spor yapar,müzik dinler,kahve içer ve bloguna yazılar yazar.Bunların hepsini aynı güne denk getirdiğinde yazarın tadından yenmez.

Amacı insanların internet üzerinden saçma sapan sağlık yazılarını okuyup hayatlarına bu saçma fikirleri entegre etmesini yazılarıyla engellemektedir.

Bunların yanında kendi beğenilerini ve önerilerini de yazarak bir nebze de olsa okuyucuların doğru ürünlere ulaşmasını ister.

Comodo SSL