Gojiberry zayıflatır mı fenomeni?

gojiberry

Herhalde günümüz dünyasında insanları birkaç kelimeyle avlamak isteseniz “zayıflatıcı” (gojiberry iddia edilenlerden birtanesi) bunların başında gelir.Bu konuda sayısız diyet kitapları yazıldı/yazılmaya devam ediyor,bir çoğu bilinen kitapevlerinin en çok satanları listesinde yerini almış bile.Bu tarz kitaplara ilgi göstermek aslında kötü birşey değil ancak içerisinde yazılan herşey,her bedene uygun olmayabiliyor.Bu konuda bilincimiz maalesef az olduğu için,çılgın diyetler yapıp vücudumuzu çok güçsüz duruma sokabiliyoruz.Bu da diyetin başlamadan bitmesine sebebiyet veriyor.

Hal böyleyken bu şartlara ek olarak bir de zaman sıkıntısı söz konusu olduğunda kısa yoldan nasıl zayıflarım derdine düşmek beklenen son oluyor.Piyasa sizi 2 haftada 3 beden küçültürüz,1 ayda tığ gibi olursunuz,2 ayda karın kasınız çıkar gibi birçok saçmalıklarla kandırmak isteyenlerle dolu.Zamanla hepsini tek tek ele alıcam ancak bu yazımın temelini gojiberry oluşturacak.

Zayıflamak için bir çare google üzerinden arama yaparsanız gojiberry ile ipince olacağınızı anlatan birçok sayfaya ulaşabilirsiniz.Çayı var,meyve suyu var,ham olarak var,yok miksere atın karıştırın üstüne bişiy dökün var,çeşidimiz bol.Cafcaflı laflarla sizi şöyle 200 tl’lik yapip gönderiyorlar.O halde bakalım gojiberry’nin içerisinde hakkaten sizi zayıflatan bir bileşen var mı yok mu!?

Birtakım gerçekler

Bazı akademik araştırma motorlarını kullanarak edindiğim bilgileri yazacağım.

*Araştırmacılardan bazıları gojiberry’nin sağlamış olduğu faydalarının genellikle plasebo olduğunu söylemektedirler.

*Bu tarz ürünler genelde süper besin olarak adlandırılırlar ancak anti-kanser ve antioksidan etkinlikleri henüz kanıtlanmamıştır.

*Granada Üniversitesi’nden bir profesör de gojiberry’nin normal bir diyet uygulamasının yanında fayda verebileceğini (ek olarak yani) bunun dışında tek başına bir fayda sağlamayacağını belirtmiştir.

*Bir başka yazıda gojiberry’nin bağışıklık sistemini üst seviyeye çıkardığı,beyin aktivitesini arttırdığı,kalp hastalıkları ve kansere yakalanma olasılığını azalttığı iddialarına karşın,gojiberry suyunu içince aldığınız antioksidanları tek bir kırmızı elma içerisinde bulabileceğiniz söylenmiştir.Ayrıca gojiberry’nin saponinler bakımından zengin olduğu ve bunun sonucunda vücutta “leaky gut” dediğimiz sızıntılı bağırsak sendromuna sebebiyet verebileceği belirtilmiştir.Tüm bu olumsuzluklara ek olarak diyabet ve tansiyon ilaçları ile etkileşime girebileceği ve birtakım alerjik deri reaksiyonlarına da sebebiyet verebileceği anlatılmıştır.Son olarak eklem iltihabı dediğimiz “artrit” durumunun kötüye gitmesinin sorumlusu olabileceği iddiası okuduğum yazıda aktarılmıştır.

*Bir başka makalede ilgili meyvenin çok yüksek antioksidan potansiyeli olduğunu görüşü savunuluyor.Bu sebeple diyabet,kardiyovasküler hastalıklar ve kanser gibi sağlık sorunlarını için etkili bir suplement olarak tanımlanıyor.Ancak bu araştırma yazısında zayıflatıcı herhangi bir etkisinden direkt olarak bahsedilmiyor bile!

*Bu konuda son vuruşu,Prof.Dr.Erdem Yeşilada’nın yazısıyla yapmak istiyorum.Değerli hocamız,bir gazetede yazmış olduğu yazı da, yapmış olduğu araştırmalar sonucunda, çayının işe yaramadığını söylüyor.Buna ek olarak pazarlamasını yapan firmanın bile ürünün zayıflattığına dair bir etkisinin olduğunu söylemediğini belirtiyor.

Sonuç olarak bitkisel ürün diyip geçmeyin,ne içtiğinize ne yediğinize dikkat edin.Bitkisel bile olsa çok ciddi sonuçlar doğurabiliyor.Bilinenin aksine bitkisel ilaçlarda,reçeteli satılan ilaçlar kadar zaman zaman tehlikeli olabiliyor ki gojiberry diye aldığınız ürünün içerisinde gojiberry meyvesinin bile olduğuna emin olamıyorken! Siz siz olun,zayıflamak istiyorsanız,eczacınıza ve diyetisyeninize danışarak destek alın.İnternet üzerinden satılan hiçbir ürünü sipariş etmeyin.İyi bir diyet ve bunu destekleyen hareket miktarı artışıyla geç ama geri alınmayacak kilolar verebilirsiniz.Related Posts :

1 Comment :

  1. Srcn

    İnsanların bilgisiz ve bilinçsiz şekilde uyguladıkları şeylere açıklık getirmişsiniz, teşekkürler.


Bir Cevap Yazın :

* Your email address will not be published.

Hakkımda

2* yaşında,az gezen,çok okuyan eczacı kişisidir.Boş zamanlarında spor yapar,müzik dinler,kahve içer ve bloguna yazılar yazar.Bunların hepsini aynı güne denk getirdiğinde yazarın tadından yenmez.

Amacı insanların internet üzerinden saçma sapan sağlık yazılarını okuyup hayatlarına bu saçma fikirleri entegre etmesini yazılarıyla engellemektedir.

Bunların yanında kendi beğenilerini ve önerilerini de yazarak bir nebze de olsa okuyucuların doğru ürünlere ulaşmasını ister.

Comodo SSL