İnternette Düşük İlacı Tehlikesi

dusuk

Yazının başlığına sakın aldanmayın,böyle bir ilaç yok arkadaşlar.Maalesef bizim milletimizde ilaçları suistimal etme durumu gayet yüksek bir seviyede (bunu mesleğimden dolayı iyi bir şekilde gözlemliyorum).Her ilacın hastaya/kullanana pozitif etkilerinin yanında bir de side-effect dediğimiz yan etkileri mevcuttur.Yan etkisi olmayan ilaç yoktur!

İlaçları kullanırken göz önünde bulundurulması gereken bölümlerden birtanesi de (yan etkilerin dışında) gebelik kategorisidir.Özellikle hamile bayanların ve/veya çocuk doğurma potansiyeline sahip bayanların kullandıkları ilaçları bu açıdan değerlendirmesi gerekmektedir.Bu demek oluyor ki; prospektüs veya kullanma talimatında gebeler için belirtilen yazıları dikkatle okumalıyız ve ilacın uygun olup olmadığını öğrenmeliyiz.

Gebelik kategorileri kullanılabilirden-kullanılamaza doğru şöyle sıralanır -> A-B-C-D ve X.Sıralama Dünya standartlarında böyledir ancak bazı ülkelerde değişik sınıflandırmalar mevcuttur.Bu sıralamaya göre kategorisi X olan ilaçlar hamilelikte kesinlikle kullanılamaz.Zaten olayın temelinde bu yatıyor.

X kategorisine sahip ilaçların düşüğe ve doğumsal anomalilere sebebiyet verme olasılığı çok yüksektir.İnsanlıktan nasibini almamış kişiler,karşı tarafın düştüğü bu durumdan yararlanıp,kazanç sağlamak için X kategorisine sahip ilaçları internetten satmaya çalışmaktadırlar.Uzatmadan söylemeliyim ki normal ilaçların dahi satışı yasakken bu tarz ilaçların insanları sömürmek için satılması çok büyük bir suçtur.

İnternetten İlaç Satışı Yasaktır !

Biraz araştırdığınızda sizler de göreceksiniz ki Cytotec isimli ilaç maalesef bu amaçla satılmaktadır.İlgili ilaç mizoprostol etken maddesini içermekte olup,mide ve duodenum ülserlerinin tedavisinde kullanılmaktadır.Zaten ilacın ülkemizde reçetesiz satılması (eczanelerden) dahi yasaklanmıştır.Düzgün korunmama sonucunda istenmeyen gebeliklerin internette satılmaya çalışışan bir ilaçla sonlandırmak kadar iğrenç birşey yoktur.Burada aklınıza zayıflamak isteyipte internetten satın aldığı ilaçları kullanıp ölen kişileri getirin,getirin ki böyle birşeye kalkışmayın.

Son söz olarak,istenmeyen gebelik durumlarında doktorunuza danışın,düşük yaptıran ilaç diye birşey yoktur.Hele hele internet üzerinden satılan böyle bir ilaç söz konusu olamaz.Bu tarz sitelere de denk gelirseniz şikayet etmekten kaçınmayın!

 Related Posts :

No Comments :

Bir Cevap Yazın :

* Your email address will not be published.

Hakkımda

2* yaşında,az gezen,çok okuyan eczacı kişisidir.Boş zamanlarında spor yapar,müzik dinler,kahve içer ve bloguna yazılar yazar.Bunların hepsini aynı güne denk getirdiğinde yazarın tadından yenmez.

Amacı insanların internet üzerinden saçma sapan sağlık yazılarını okuyup hayatlarına bu saçma fikirleri entegre etmesini yazılarıyla engellemektedir.

Bunların yanında kendi beğenilerini ve önerilerini de yazarak bir nebze de olsa okuyucuların doğru ürünlere ulaşmasını ister.

Comodo SSL