Küçük Yaşta Topikal Kortikosteroid Kullanımı

topikal kortikosteroid

Topikal kortikosteroid olarak nitelendirilen preparatlar pratikte karşılaşılan birçok hastalık durumunda, pediatrik dermatolojide rutin olarak reçete edilen ilaçlardandır.

Tabiki de bu yazımda sizlere topikal kortikosteroidlerden kesinlikle uzak durun ve kullanmayın gibi şeyler söylemeyeceğim.

Ancak sizler hem kendiniz için hem de bebek/çocuklarınız için bu ilaç grubunu nasıl kullanacağınızı bilmelisiniz.

Bu ilaçlar güvenilir ve etkinler ancak bazı durumlarda lokal veya sistemik yan etkiler görülebilir.

En çok karşılaşılan etkiye baktığımızda bu grup vücuttaki kortizol üretimini baskılarlar.

Bebek ve çocuklarda en çok görülen sistemik yan etki budur ve genelde Cushing Sendormu dediğimiz tıbbi durum baş gösterir.

Bu kısa durumdan yola çıkarak aslında ilacın sistemik dolaşıma girmemesini sağlamalıyız.

Örneğin atopik dermatit (egzema)li cocuklarda deri zaten incedir haliyle ilacın sistemik dolaşıma girme ihtimali daha fazladır.

Yine kanlanmanın çok olduğu ve/veya derinin ince olduğu (göz çevresi) bölgelere uygulamakta sistemik dolaşıma girme ihtimalini arttırmaktadır.

Pişik gibi kapalı dermatitlerde uygulanırsa,kıvrım bölgelerine uygulanırsa ve hatta ilacın merhem formu kullanılırsa temas süresi uzayacağı için yan etkilerin ortaya çıkma ihtimali de artacaktır.

Ve en büyük dezavantajlardan birtanesi de bebek ve çocuklarımızın ilaçları metabolize etme kapasiteleri düşüktür ve bu da yan etki ihtimalini arttırmaktadır.

Cushing Sendromu

İnternet üzerinde topikal kortikosteroid kullanımı sonucu gerçekleşen Cushing Sendromu hakkında birçok olgu sunumu bulunmaktadır.

Bunlardan birtanesi de 4 aylıktan itibaren pişik için (diaper dermatit) 4 kutu Dermovate kullanılan bir bebekte gerçekleşen cushing sendromdur.

Baskılanan hormonlarla birlikte bebekte kilo artışı,yanaklarda şişme,aydede yüzü gibi belirtiler baş göstermiştir.

Burada sizlere anlatmak istediğim pişik için kullanılıyo bile olsa ve ihtimali çok olmasa da bu tarz durumları bebekleriniz de yaşayabilirler.

Pişik için çok çeşitli tedavi yöntemleri (özel kremler) ve alınabilecek önlemler mevcutken (susuz temizleyiciler vs.) sadece topikal kortikosteroid kullanmak ne kadar mantıklıdır bilemiyorum?!

Sizlere nacize önerilerim aslında bu ilaç grubundan çok korkmamanızdır.Sadece doktorunuz veya eczacınıza danışarak ne kadar zaman kullanacağınızı,nasıl kullanacağınızı ve hangi durumlarda kullanacağınızı öğrenmelisiniz.

Ayrıca topikal kortikosteroidlerin illa ki gerekli olmadığı durumlarda çok daha zararsız ve doğallık oranı yüksek ürünleri tercih etmelisiniz.

Mustela gibi çeşitli markaların atopik dermatit,pişik,egzema gibi birçok tıbbi durum için geliştirmiş oldukları ürünler vardır.Bu tarz ürünlere yönelmeniz de sizin açınızdan daha faydalı olacaktır.

 Related Posts :

1 Comment :

  1. İnsan sağlığı açısından çok yararlı bilgiler olmuş, yazanın emeğine sağlık.


Bir Cevap Yazın :

* Your email address will not be published.

Hakkımda

2* yaşında,az gezen,çok okuyan eczacı kişisidir.Boş zamanlarında spor yapar,müzik dinler,kahve içer ve bloguna yazılar yazar.Bunların hepsini aynı güne denk getirdiğinde yazarın tadından yenmez.

Amacı insanların internet üzerinden saçma sapan sağlık yazılarını okuyup hayatlarına bu saçma fikirleri entegre etmesini yazılarıyla engellemektedir.

Bunların yanında kendi beğenilerini ve önerilerini de yazarak bir nebze de olsa okuyucuların doğru ürünlere ulaşmasını ister.

Comodo SSL