Milk Thistle – Süper Karaciğer Koruyucu

milk thistle

Son yıllarda tüm dünyada olduğu gibi ülkemizde de raflarda yer alan besin takviyelerinden en önemlilerinden biri de milk thistle’dir.

O halde hemen milk thistle hakkında geçmişten ve günümüzden bilgiler vermeye başlıyorum 🙂

Milk thistle diğer adıyla Silybum marianum eski yunan tıbbında karaciğer ve safra ile ilgili sorunların tedavilerinde kullanılmıştır ve güçlü bir hepatotoksisite (karaciğer koruyucu) önleyici olarak bilinmektedir.

İlgili bitkinin en önemli aktif bileşene silymarin (silimarin) olarak geçer.Silymarin bitkinin tohumlarında bulunmaktadır.

Besin takviyesinin içerisinde bulunan silymarin enterohepatik sirkülasyona 2 kez girerek karaciğer hücrelerindeki konsantrasyonu, kandaki konsantrasyonunun çok üstüne çıkar.Böylece karaciğer hücreleri için ciddi bir koruma sağlanır.

Ürünün Pazar Payı

Milk thistle preparasyonları Avrupa’da 2bin yılı aşkın süredir kullanılmaktadır (neden kullanıldığını yukarıda yazmıştım).

1998 yılında yapılan araştırmaya göre milk thistle preparasyonları için sadece Almanya’da harcanan para 180 milyon doları bulmuştur.

Amerika’da 2000 yılında yapılan incelemelerde milk thistle preparasyonları en çok satılan bitkisel ürünler sıralamasında 11. sırada yer almıştır ve satış hacmi 9 milyon dolar civarında olmuştur.

Son olarak Almanya bu konuda birçok çalışma yapmış ve 2400 kişide gerçekleştirilen bir klinik çalışmada bu bitkisel ürünün preparasyonunun karaciğer zehirlenmesinde kullanılabilecek en iyi besin takviyesi olabileceği yorumları yapılmıştır.

milk thistle Nasıl Etki Ediyor?

Silymarin’in karaciğer koruyucu etkisi birçok yolak yoluyla gerçekleşmektedir.Bunlar,varolan antioksidan etkisi,lipid peroksidasyonunun inhibisyonu,Faz 1 detoksifikasyonu ve glukuronidasyon etkisi ile karaciğerin zarar görmesinin engellenmesi ve glutatyon depolarının azalmasını engellemektir.

Farklı çalışmalar ayrıca silymarin’in anti-infalamatuvar etkisinin olduğunu da ortaya koymuştur.

Ek olarak,hepatosit protein sentezini arttırarak hepatik (karaciğer dokusu) dokunun yenilenmesini de desteklemektedir.

Temel Kullanım Sebepleri
 • Alkol ile bağlantılı karaciğer rahatsızlığı ve siroz
 • Enfekte Hepatit
 • İlaçla bağlantılı hepatit
 • Hiperkolesterolemi
 • Psöriazis
DİĞER POTANSİYEL KULLANIMLARI
 • Diyabet ile bağlantılı karaciğer hastalığı
 • Kolesistektomi ameliyatı sonrasında narkotiklerin toksisitesini azaltmak
 • Amanita mantar zehirlenmesinin önlenmesi
Dozaj ve Uygulama

Kronik durumlar için tabiki de etkinliği sağlamak amacıyla olağanın dışında sürekli kullanmak gerekir/gerekebilir.

Akut durumlarda 1 haftayı aşan kullanımlar olabilir fakat bu durumda da doktorunuza danışarak kullanımın uzatılıp uzatılmayacağını tartışabilirsiniz.

Genel olarak kullanma süresi hastalığın ciddiyetine ve kronik durumun var olup olmamasıyla ilgilidir.Bu duruma da karar verecek doktorunuzdur.Benim tavsiyem eğer ki uzun süreli sıkıntılar yaşıyorsanız bu besin takviyesini hiç bırakmamanız olur.

Alacağınız milk thistle ürününün 80 mg standardize silymarin içermesine dikkat edin.Rahatsızlığınızın durumuna göre günde 1-3 defa kullanabiirsiniz.

Doz Aşımı ve Kontraindikasyon

Yüksek dozlarda alınırsa (1500mg üzeri) safra salgısı ve akışı artacağından dolayı laksatif etki görülebilir.Bazı zamanlarda da orta seviye alerjik reaksiyonlar bildirilmiş ancak bunlar ciddi seviyelere ulaşmamıştır.

Bilinen herhangi bir kontraindikasyon söz konusu değildir.Bunun yanında diğer ilaçlarla etkileşimi hususunda net bir bilgi literatürde bulunmamaktadır.

Son olarak yaptığım araştırmalara göre hamilelik ve laktasyon (emziren kadınlar) süresince kullanımında herhangi bir kısıtlama bilgisinin olmadığını gördüm.

Sizlerin aklında şuan eee peki hangi milk thistle ürününü almalıyız sorusunun geçtiğine inaniyorum.Aslında buradan çok ürün tavsiye etmek istemem ama Solgar firmasının Milk Thistle adlı ürününü alıp gönül rahatlığı ile kullanabilirsiniz.

Son olarak bitkisel ürünün faydalarını anlatan video’yu aşağıda bulabilirsiniz.Sorularınız için konuya yorum yazmanız yeterlidir.Related Posts :

1 Comment :

 1. Srcn

  Güzel paylaşım çok teşekkürler


Bir Cevap Yazın :

* Your email address will not be published.

Hakkımda

2* yaşında,az gezen,çok okuyan eczacı kişisidir.Boş zamanlarında spor yapar,müzik dinler,kahve içer ve bloguna yazılar yazar.Bunların hepsini aynı güne denk getirdiğinde yazarın tadından yenmez.

Amacı insanların internet üzerinden saçma sapan sağlık yazılarını okuyup hayatlarına bu saçma fikirleri entegre etmesini yazılarıyla engellemektedir.

Bunların yanında kendi beğenilerini ve önerilerini de yazarak bir nebze de olsa okuyucuların doğru ürünlere ulaşmasını ister.

Comodo SSL