Oruç Tutarken Vücudumuzda Yaşananlar

ramazanda beslenme

Mübarek ramazan ayına çok yaklaştık,haliyle ramazanla ilgili birkaç makale yazma gerekliliği hissettim :p Bu yazımda detaylı olarak sizlere oruç tutarken vücudumuzda yaşanan fizyolojik değişimleri aktaracağım (çok beğendiğim ingilizce bir yazının çevirisidir)

Birçok insanın kafasına oruç tutmanın sağlığımız için iyi mi kötü mü olduğu sorusu gelmektedir.Buna cevap verebilmek için oruç tutarken vücutta nelerin yaşandığını iyi bilmek gerekir.

Oruç tutarken vücutta yaşanan değişimler orucun süresine ve devamlılığına bağlıdır.Teknik olarak vücut son yemekten 8 saat sonra açlık sürecine girer yani vücutta bağırsak dediğimiz kısımda yemeklerden elde edilen besin maddelerinin emiliminin bittiği zaman.

Normal şartlar altında (oruç tutmuyorken) karaciğer ve kaslarda depolanan kandaki glukoz,enerji üretimi için kullanılan ana kaynaktır.Oruç sırasında ise depolanan glukoz ilk enerji kaynağı görevi yapar.Orucun ilerleyen zamanlarında ise glukoz rezervleri bittiği zaman vücut için enerji kaynağı görevini yağlar yapar.

Dinimize göre ramazan ayı 1 ay sürdüğü için artık haftalara uzanan oruç tutma durumunda vücut en son proteinleri enerji için kullanılır.İşte bu durum sağlık açısından zarar verici olarak nitelendirilir.Özellikle kasların yıkılmasıyla sağlanan protein insanların güçsüzleşmesine sebep olur (bu durumu ramazanda düzenli beslenmeyle önleyebilirsiniz,ben burada sadece yaşanabilecek durumları anlatıyorum,yanlış anlaşılmasın)

Ramazanda biten bu depoları doldurmak için iki tane şansımız var.Birtanesi iftar ve diğeri sahur dediğimiz vakitlerdir.Yediğimiz yemeklerden elde ettiğimiz glukoz ve yağa dönüşen glukoz sayesinde protein rezervlerini hiç işleme sokmayabiliriz.

Enerji için kullanılan yağlar,zayıflamanın kolaylaşmasını sağlar,protein yıkımını engeller ve uzun vadede klosterol seviyesini düşürür.Bunlara ek olarak,kilo verilmesi sonucunda kan basıncında düşme ve daha iyi bir diyabet kontrolu sağlanır.Detoksifikasyon süreci de yaşanacaklar arasındadır çünkü vücudun yağı içerisinde bulunan toksinlerde çözünecek ve dışarıya atılacaktır.Ayrıca,oruç tutmaya başladıktan birkaç gün sonra endorfin gibi kandaki bazı hormonların seviyesi yükselir ve genel mental iyilik halinde ve dikkatte artış meydana gelir.

Ana noktayı düşündüğümüzde iftarlar arasında dengeli beslenme ve sıvı alımı çok önemlidir.Özellikle böbrekler vücudun su,tuz ve çeşitli mineral dengesini ayarlamada çok etkindir.Ancak yaz aylarına gelen ramazanda terleme sonucunda su ve mineral kaybı çok yoğun olabilir.Sonuç olarak yemekler yeterli seviyede karbonhidratı/yağı kapsamalı,su ve tuz dengesine de dikkat edilmelidir.

 Related Posts :

No Comments :

Bir Cevap Yazın :

* Your email address will not be published.

Hakkımda

2* yaşında,az gezen,çok okuyan eczacı kişisidir.Boş zamanlarında spor yapar,müzik dinler,kahve içer ve bloguna yazılar yazar.Bunların hepsini aynı güne denk getirdiğinde yazarın tadından yenmez.

Amacı insanların internet üzerinden saçma sapan sağlık yazılarını okuyup hayatlarına bu saçma fikirleri entegre etmesini yazılarıyla engellemektedir.

Bunların yanında kendi beğenilerini ve önerilerini de yazarak bir nebze de olsa okuyucuların doğru ürünlere ulaşmasını ister.

Comodo SSL