Clenbuterol Tehlikesine Dikkat !

clenbuterol

Clenbuterol maalesef spor salonlarında zayıflamak isteyen kişilere el altından sağlanan ve suistimali çok yapılan bir etken madde.Yazının en başında aslında bu etken maddenin ne işe yaradığını anlatmakta fayda var diye düşünüyorum.

Clenbuterol nedir?

Bu etken madde amfetamin veya efedrin benzeri stimulan etki gösteren beta-2 agonisttir.

Benzeri etki derken,kalp çalışma hızını arttırması,sıcaklıkta yükselme,kan basıncında artma şeklinde örnekler verebiliriz.

Bu etken maddenin terapötik olarak kullanılması nedeni iste astım tedavisinde hava  yollarındaki düz kaslarda rahatlama sağlatmaktır.

Clenbuterol ayrıca veteriner sağlık kapsamında bronkodilatör olarak kullanılmaktadır.

İnsanların kullanımı (suistimali) genelde tablet formundayken hayvanlarda şurup tercih edilmektedir.Yalnız birçok ülkede kullanımı yasaktır ve doping etken maddesi olarak WADA listesinde yerini almıştır.

Şu ana kadar dikkat ettiyseniz zayıflamayla ilgili herhangi bir kelime dahi etmedim çünkü bu etken madde zayıflamak için kullanılmıyor,suistimal ediliyor!

Clenbuterol Suistimali

Steroid kullanımı gerek amatör gerekse de profesyonel sporcular tarafından son yıllarda büyük artış göstermiştir.Özellikle istenen sonuca kısa yoldan ulaşma isteği bunun en önemli sebeplerindendir.

Clenbuterol (clen) suistimalinin en önemli sebebi,bu etken maddenin yoğun kas kütlesi oluşumuna destek vermesi (anabolik etki) ve aynı zamanda yağ yakımı (katabolik etki) sağlaması.

Birçok atlet ve vücut geliştirici clenbuterol kullanmaktadır (güvenliği ve etkinliği kanıtlanmadığı halde).

Ancak bilimsel çalışmalarda henüz insan üzerinde net bir denemenin olmadığı gözükmektedir.Hayvan çalışmaları yapılmış ve kalp kasına çok ciddi zarar verdiği ortaya çıkmıştır.

Clenbuterol’ün potansiyel zararları ve  yan etkileri

Salonlarda el altından kişilerin zayıflaması ve kas tutması için verilen bu ilaçtan uzak durun.Çünkü birçok zararı ve yan etkisi bulunmaktadır.Bunları şöyle nitelendirebiliriz;

 • Baş ağrısı
 • Titreme (özellikle ellerde belirgin şekilde)
 • Kram
 • Rahatsızlık hissi,sinir hali
 • Anksiyete
 • Uykusuzluk (yüksek seviyede)
 • İştah artışı
 • Terleme
 • Mide bulantısı
 • Yüksek kan basıncı
 • Çarpıntı

Clenbuterol kullanan kişiler arasında genelde titreme ve taşikardi yaşayanların hemen kullanmayı bıraktığı görülmüştür.Zaten ilacı kullanmanın tehlikede dışında birşeye yaramadığını yazımın başından beri söylüyorum.

İlgili etken maddenin yan etkileri ilaç vücuttan çıkana kadar azalarak devam edecektir ancak uzun süreli etkileri hakkında herhangi bir bilgi yoktur bu da zaten ilacın güvenliliğinin oluşmadığını göstermektedir.

İnsanda çalışmanın olmadığını hayvanlarda birtakım çalışmaların olduğunu söylemiştim.

Sıçanlarda yapılan deneyde anabolik etki net olarak görülmüş acak uzun dönemde kalpte çok ciddi negatif sorunlar baş göstermiştir.Sıçanların kalbinde uzun dönemde büyüme ve aritmi problemleri ortaya çıkmıştır.

Çok yüksek dozlarda kullanıldığında da felç riskinin olduğu söylenmektedir.Bu söylemi clenbuterol kullanmakta olduğu bilinen atletlerin ani ölümleriyle bağdaştırabiliriz.

İnternette rahatça satılıyor!

Maalesef bu konuda önlemler yetersiz.Clenbuterol yazdığınız zaman birçok websiteden satışının yapıldığını görüyoruz.

Siz siz olun zayıflamak için bu tarz ilaçları kullanmayı aklınızdan dahi geçirmeyin.Zayıflamanıza yardımcı olabilecek,güvenle kullanabileceğiniz supplementler zaten mevcut.

Daha detaylı bilgiler için eczacınıza/doktorunuza/diyetisyeninize başvurabilirsiniz.

İlgili videoyu izlerseniz,steroidlerin zararlarından ve yan etkilerinden detaylı bir şekilde bahsedilmektedir.

https://www.youtube.com/watch?v=CAPycK1kIVkRelated Posts :

1 Comment :

 1. Srcn

  paylaşım için teşekkürler.


Bir Cevap Yazın :

* Your email address will not be published.

Hakkımda

2* yaşında,az gezen,çok okuyan eczacı kişisidir.Boş zamanlarında spor yapar,müzik dinler,kahve içer ve bloguna yazılar yazar.Bunların hepsini aynı güne denk getirdiğinde yazarın tadından yenmez.

Amacı insanların internet üzerinden saçma sapan sağlık yazılarını okuyup hayatlarına bu saçma fikirleri entegre etmesini yazılarıyla engellemektedir.

Bunların yanında kendi beğenilerini ve önerilerini de yazarak bir nebze de olsa okuyucuların doğru ürünlere ulaşmasını ister.

Comodo SSL