L-Carnitine ve Faydaları

l-carnitine

Yaz dönemi yaklaştı artık herkes zayıflamak için son kozlarını oynuyor 🙂 Daha önceden zayıflamaya yardımcı 5-htp adlı üründen bahsetmiştim.Şimdi de kilo vermek için en önemli takviyelerden birtanesi olan L-carnitine’yi sizlere anlatacağım.

L-carnitine bir aminoasittir,doğal olarak vücutta üretilir ve neredeyse tüm hücrelerde bulunur.Üretilmesi için vücutta yeterli miktarda B3,B6,C vitamini ve demir bulunmalıdır.

Genel Bakış

L-carnitine enerji üretimi için çok kritik bir rol oynar.Özellikle uzun zincirli yağ asitlerini mitokondri dediğimiz enerji üretim merkezlerine taşır ve zincirlerin yanmasını sağlayarak enerjiyi üretilmesini destekler.Vücudumuzda iskelet ve kalp kasında konsantre bir şekilde bulunur.

Doğal L-carnitine Kaynakları

Özellikle hayvansal kaynaklı ürünlerden et,balık,kümes hayvanları ve süt en iyi l-carnitene kaynaklarıdır.Temelde kırmızı et en yüksek carnitine içeriğine sahiptir.Buradan yola çıkarak özellikle vejeteryanlar için l-carnitine’nin önemli bir takviye olduğunu görüyoruz.

L-carnitine Faydaları

Yazımızın başında demiştik ki,enerji üretimi için çok önemli bir aminoasit.Kalpte çok konstantre bulunuyor çünkü uzun zincirli yağ asitlerini kalbimiz yakıt olarak kullanıyor.

Buradan yola çıkarak özellikle spor performansının artması için,yağ yakımının hızlanması ve dolayısıyla zayıflamanın kolaylaşması için çok önemli bir takviyedir.

L-carnitine eksikliğinde kalp sağlığında sorunlar görülebilir.Anjina,aritmi ve diğer pek çok riskin gelişme ihtimali artar.

Yine yağlar üzerinde olan etkisinden dolayı,gerçekleştirilen birçok çalışmada L-carnitine total kolesterol ve triglisterit seviyelerini düşürürken, HDL:LDL oranını düzeltmiştir.

Yapılan çalışmalarda erkekteki sperm sayısının ve hareketliliğinin semendeki l-carnitine konsantrasyonuyla doğru orantılı olduğu bulunmuştur.Erkekte kısırlık oluşumunun önlenmesinde önemli bir takviye olarak değerlendirilebilir bu bilgi.

L-carnitine ne kadar kullanılmalı?

Piyasada genellikle 1500-3000 mg civarında dozlarda bulunmaktadır.Örneğin Solgar L-carnitine 1500 mg ürününün günde 1-2 kez kullanılması tavsiye edilmektedir.

Benim önerim 1500 mg’lık bir ürün kullanacaksanız günde 2 defa yemeklerden önce veya egzersizden önce almanızdır.Eğer ki 3000 mg’lık bir ürününüz (shot şeklinde oluyor zaten) varsa egzersizden önce tek sefer almanız yeterli olabilir.

Ancak şunu beklememek lazım! Ben L-carnitine kullanıyorum oturduğum yerden zayıflarım saçma olur.Egzersizle o yağ asitlerin yakımını tetiklemeniz gerekmektedir.Oturarak zayıflatacak dünyada bir ürün yok maalesef!

Hangi L-carnitine Daha iyi ?

Arkadaşlar ben birçok l-carnitine ürünü kullandım.Buradan ürün reklamı yapmak en son istediğim şey.Güvenli olması açısından eczaneler dışında l-carnitine satan sitelerden alışveriş yapmamanızı öneririm.Eczanelerden de solgar vb. birçok firmanın ürününe sahip olabilirsiniz.

Bol zayıf günlere 😉Related Posts :

No Comments :

Bir Cevap Yazın :

* Your email address will not be published.

Hakkımda

2* yaşında,az gezen,çok okuyan eczacı kişisidir.Boş zamanlarında spor yapar,müzik dinler,kahve içer ve bloguna yazılar yazar.Bunların hepsini aynı güne denk getirdiğinde yazarın tadından yenmez.

Amacı insanların internet üzerinden saçma sapan sağlık yazılarını okuyup hayatlarına bu saçma fikirleri entegre etmesini yazılarıyla engellemektedir.

Bunların yanında kendi beğenilerini ve önerilerini de yazarak bir nebze de olsa okuyucuların doğru ürünlere ulaşmasını ister.

Comodo SSL