Zayıflama Çayı Kullananlar Dikkat !

zayıflama çayı

Günümüzde hazır gıdaların, düzensiz beslenme döngülerinin yaygınlaşması birçok insanda kilo problemlerinin ortaya çıkmasına sebep olmaktadır. Masa başı işlerinin çoğalması ile insanların uzun süreler boyunca hareketsiz kalması (masa başında zayıflama çayı içmek) kilo sorunlarının artmasının en önemli tetikleyici  sebeplerinden biri olmuştur.

Bu durumlar karşısında alınan kiloları vermek zaman zaman bir işkenceye dönüşmektedir. Zayıflamak için türlü diyetler denemekte, ilk etapta birkaç kilo verilse de bu diyetler genelde başarısızlıkla sonuçlanmaktadır.Bunun en büyük sebebi yapılan diyetin çok sert olması ve kişinin bu beslenme şekline dayanamamasıdır.

Bu sebeple fazla kilolardan kurtulmak isteyen kişiler en kısa yoldan köşeyi nasıl dönerim onu düşünmektedirler.Kilo vermek isteyen birçok insanın aklına bu noktada zayıflama çayı içme fikri gelmektedir.

Öncelikle maalesef halkımızda bitkisel ürün oldu mu “evet bu bitkisel ve zararsız” düşüncesi çok yaygın.Aslında mevcut durum böyle değil, tam tersine bitkisel ürünler kullanan kişiler üzerinde ciddi yan etkiler görülebiliyor ve bitkisel de olsa yüksek doz kullanılan herşeyin fazlasının zarar olduğunu bilmek gerekiyor! (çabucak zayıflamak için günde 4-6 bardak internet üzerinden alınan ne olduğu belirsiz zayıflama çaylarını içmek gibi)

Zayıflama Çayı Yanlış Bir Tanımlama

En büyük yanlışlardan birtanesi de kelimelere kanmak.Zayıflama çayı denirse kişi bunu içerecek direk zayıflayacağını düşünmektedir.Hatta bu çayları kullanıp kötü beslense bile zayıflayacağını düşünen insanlarla da karşılaşabiliyoruz.

En iyi tanımlama “zayıflamaya yardımcı çay” ve benzerleri olabilir.Direkt olarak ürüne bağımlı olmadan profesyonel yardım ve/veya kendi beslenmenize dikkat edip bu tarz çaylarla (o da eczanelerde satılanları alın) diyetinizi destekleyebilirsiniz.Ancak unutmayın ki vücudunuzu iğne ipliğe çevirecek,oturduğunuz yerden yağ yakmanızı sağlayacak bir çay yok,inanmayın!

Tabiki de yararlı etkileri var

Zayıflama çayların içerisin de sağlığımız açısından faydalı bileşenler bulunabilmektedir.Bunlar tıbbi olarakta kanıtlanmış antioksidanlar ve polifenoller olarak nitelendirilebilir.Ancak unutulmamalıdır ki bu tarz bileşenler saf çaylarda da (yeşil cay,beyaz çay,siyah çay vb.) zaten bulunmakta.

Ancak mevcut pazarda çok büyük bir payı olduğunu düşündüğüm zayıflama çaylarının içerisinde neyden ne kadar olduğunu bilemiyoruz bile.Sizlerin bu tarz durumlardan uzak durmasını sağlayacak en önemli sebep bu dur.

Gelelim risklere

Zayıflama çayları genelde laksatif bileşenler içeriyor ve bunların en meşhuru senna.Bu tarz laksatif ürünlerin bir diyet bileşeni olarak kullanılması imkansızdır ve yüksek risk içerir.

Laksatif bir ürün sizlerin daha fazla tuvalete çıkmanıza sebep olur bu da vücuttaki su kaybının yüksek olmasına sebebiyet verir.Sizler bol su kaybedersiniz,dışkılama miktarı ve sıklığı artar ve kilo verdiğinizi düşünürsiniz.Halbuki sadece ödem kaybı var ve yağ oranınızda bir değişme yok.Bu etkisi de zaten sonsuza kadar sürmez.Vücuttan fazla su atılınca da mide bulantısı,kusma,karında kramplar kaçınılmaz olur.

En önemli yan etkilerden birtanesi de sürekli islah olma durumudur.Eğer ki zayıflamak için sadece bu çaylara bel bağlarsanız vücudunuz bu duruma bağımlı hale gelir ve bu çayı içmezseniz kronik (sürekli) kabızlık yaşayabilirsiniz.

Bunlara ek olarak zaman zaman karşılaşılabilecek en ciddi sorun ölümdür.Zamanını tam hatırlamıyorum ama bir genç vatandaşımız içtiği zayıflama çayından dolayı karaciğer nakline ihtiyaç duymuştu.

NE YAPMALI?

Öncelikle bu tarz zayıflama ürünlerinden uzak durmalıyız.İşin uzmanlarından alınacak tavsiyeler ve/veya beslenme programları üzerinden zayıflamaya çalışılmalıdır.

İnternet üzerinden “sağlık bakanlığı onaylı zayıflama çayı” gibi saçma aramalarda bulunmayınız çünkü böyle bir çay yok.Bakanlığımızın en büyük tavsiyesi gün aşırı yapılacak yürüyüşler ve düzenli beslenmedir.Ancak bu işin eğitimini görmüş (diyetistenler) kişilerin sizlerin sağlığına zarar vermeyecek doğallıkta ve kombinasyonda hazırlatacağı çayları ödem atmak için kullanabilirsiniz.

Unutmayın ki zayıflama çayı diye bir kavram yok.Sadece mevcut programlarınıza destek olması açısından arada sırada ödem atma,toksinlerden arınma amacıyla sağlık profesyonelleri kontrolünde kullanabileceğiniz içecekler var (size özel hazırlanan)!

İçerisinde ne olduğu belirsiz,kötü tada sahip,sizleri sürekli rahatsız edecek bir çayı içmektense (internet üzerinden satılanlar için söylüyorum) günde 2-3 litre su içmeniz size daha faydalı olacaktır.

Son olarak sizlere Prof.Dr.Erdem Yeşilada’nın vermiş olduğu bilgileri paylaşmak isterim.Mutlaka bu linke tıklayarak yazıyı okuyunuz.

Gelen Aramalar:

zayıflama çayı kullananlar


Related Posts :

No Comments :

Bir Cevap Yazın :

* Your email address will not be published.

Hakkımda

2* yaşında,az gezen,çok okuyan eczacı kişisidir.Boş zamanlarında spor yapar,müzik dinler,kahve içer ve bloguna yazılar yazar.Bunların hepsini aynı güne denk getirdiğinde yazarın tadından yenmez.

Amacı insanların internet üzerinden saçma sapan sağlık yazılarını okuyup hayatlarına bu saçma fikirleri entegre etmesini yazılarıyla engellemektedir.

Bunların yanında kendi beğenilerini ve önerilerini de yazarak bir nebze de olsa okuyucuların doğru ürünlere ulaşmasını ister.

Comodo SSL