uçak bakım teknisyeni bölümü maaşı ne kadar
uçak bakım teknisyeni bölümü maaşı ne kadar

Tekrardan merhabalar. Aviation Institute of Maintenance okuluna başlayalı 4 ay oldu. Evet koskoca 4 ayı geride bıraktık. Geçen hafta 4. blok olan elektrik bölümüne giriş yaptık. Bugüne kadar ilk blokta temel matematik, temel fizik konularını gördük. İkinci blokta uçak parçalarını tanıdık ve uçak parçalarının görevlerini öğrendik.

Üçüncü blokta uçağın ağırlık merkezini hesaplamayı, yük ekleme ve yük çıkarma hesaplamalarını öğrendik ve oldukça zevkliydi diyebilirim taa ki yine 3. bloktaki havacılık kanunları bölümüne gelene kadar. Hiç sevmedim. Tamamı sözel ve ezbere dayalı bir konuydu.

Her neyse şimdi geldik 4. bloka ve bu blokta elektrik konularını görmeye başladık. İlk hafta bildiğimiz seri bağlı şebekeler ve paralel bağlı şebekeleri öğrendik. Bugüne kadar her şey güzel gitti ama zannedersem bundan sonra asıl iş başlıyor.

Ben bu bölüme yazılmadan önce iyice bir araştırma yaptım. Dünyanın en iyi mekanik bölümlerinden bir tanesidir. Alacağınız lisans ile birçok ülkede -çeviri yaptırdıktan sonra- uçak bakımı bölümünde çalışabilirsiniz.

Maaşı oldukça dolgundur. İş bulma imkanı birçok meslek dalına göre kolaydır çünkü dünyanın neresinde olursanız olun uçak bakım teknikeri bulmak kolay değildir. O nedenle hem yüklü maaş veriyorlar hem de kolay iş buluyorsunuz.

E tabi biraz elinizin pense tornavidaya yatkın olması gerekiyor. Yeri gelecek karın-yağmurun altında uçağın gövdesini tamir edeceksiniz yeri gelecek güneşin altında yanarak belki de küfürler edeceksiniz ama genel olarak baktığınız zaman eğlenceli bir meslek olduğunu söyleyebilirim.

İlerleyen zamanlarda göreceğimiz konular ile alakalı olarak detaylı bilgilendirmeler yapmaya devam edeceğim. Sizin de merak ettiğiniz sorular olursa yorum alanından sormaya çekinmeyiniz.

Önceki İçerikGoogle adsense başvurusu yaptım kabul edilmedi
Sonraki İçerikYeni Google news kayıt olayı insanı çileden çıkarıyor
Emin olmamakla birlikte galiba 22 yıllık bilgisayar geçmişim bulunuyor. Şimdi bu satırları yazarken ne kadar uzun süre olduğunu farkettim. İlk başlarda gırgır şamatayla geçen internet kullanımının yerini şimdilerde araştırma ve paylaşımlar aldı. Aktif olarak bir haber sitesi ile güncel blog sitesini yönetmekteyim.

4 YORUM

 1. iyi akşamlar, 18 yaşındayım ve son 1 senedir National Geographic’in Uçak Kazası Raporu belgeselini izliyorum ve kendimde uçaklara karşı bir yatkınlık hissettim. Pilot olmanın yollarına baktım fakat benim için uygun değildi, hava trafik kontrolörü olmanın yollarına baktım ama üstüme alacağım sorumluluktan dolayı vazgeçtim. En sonunda kendime uygun meslek olarak uçak teknisyenliğini buldum, maaşlarına baktım güzeldi hem bu meslek tam bana göreydi dedim ve teknisyen olmanın yollarını araştırmaya başladım. Çoğu internet sitesinde uçaklarla ilgili liselerde okumanın gerektiği yaşıyordu ama ben şuan bir anadolu lisesindeyim hatta 5 gün sonra üniversite sınavına gireceğim. Üniversitelerin uçak gövde bakım ve onarım bölümlerine baktım zaten 4 tane üniversite çıktı karşıma ve birkaçının puanı bana uygundu onlardan birini kazanmayı düşünüyorum inşallah kazanırım. Size sormak istediğim şey şu bu mesleğin maaşı ortalama ne kadar, nasıl iş bulabilirim, avantajları ve dezavantajları neler, takım halinde mi çalışılıyor, yaptığımız işler neler? Bunları cevaplarsan çok sevinirim.

  • Sevgili Akif Kaan, umarım sınavın başarılı geçmiştir ve istediğin bölüme gitmeye yetecek puanı almışsındır. Yukarıda Amerika’da bu bölümü okuduğumu es geçmişim. Türkiye’de de çok iyi paralar yapacağından eminim bu bölümü bitirdikten sonra. Şu anda Amerika’da tecrübesiz bir şekilde, okulu bitirdikten sonra her hangi bir firmada $65-70 bin dolar aralığında işe giriyorsun. Bir iki yıllık tecrübenin ardından maaşının $100 bin dolar olacağını söyleyebilirim. Belki Türkiye’de bu kadar yapamayacaksın ama yine de memur maaşlarından yüksek bir maaşla iş bulacağına eminim.

   İş bulabilmen için okuldan mezun olmadan önce mutlaka hocalarınla bu konu hakkında fikir alışverişi yapacaksındır. Burada, bizim olduğumuz okulda United, American Airlines, Delta gibi firmalardan yetkililer gelerek öğrencileri inceliyorlar. Okuldaki hocalarımız başarı durumuna göre sana referans olabiliyor. Bunun dışında havayolu firmalarına lisansınla birlikte iş başvurusunda bulunuyorsun ve genelde eleman ihtiyacı çok fazla olduğundan dolayı kısa bir sürede iş bulabiliyorsun.

   Buradaki avantajlarından bahsetmek gerekirse haftanın 4 günü çalışıyorsun, 3 günü sana kalıyor ve istersen başka bir işte çalışabilirsin. Yahut da ailenle zaman geçirebilirsin. Eğer büyük bir firmada işe girersen uçak biletlerinde büyük indirimler kazanıyorsun. Maaşı dolgun, emeklilikte normalden daha çok para alıyorsun. Çok fazla çalışmak zorunda kalmayabilirsin. Neticede uçaklarda bir problem olmazsa bir şey de yapmayacaksnı.

   Dezavantajları ise şimdilik benim gördüğüm her şartta çalışmak zorunda kalabilirsin. Mesela kışın -10 derecede hangar dışında park etmiş bir uçağı tamir etmen gerekebilir ve bu gerçekten çok zordur. Ya da yazın kavurucu sıcaklığında ter döke döke işini yapmak zorunda kalabilirsin.

   Takım halinde çalışacağın işler de olacaktır, tek başına yapacağın işler de. İlk başlarda mutlaka senin yaptığın işi kontrol edecek birileri olacaktır. Burada ilk işe başlayanların yaptığı işi en az 2 kişi kontrol ediyor. Eğer onlar da okey verirse, iş tamamlanmış oluyor.

   Biraz uzun ve geç gelen bir cevap oldu ama umarım işine yaramıştır yazdığım bilgiler. Bu arada şu anda 8. block bitmek üzere. Az kaldı benim de okulun bitmesine 🙂

 2. Yanıtın için çok teşekkür ederim, sınavım maalesef başarısız geçti ya baska bir ülkede üniversite okuyacağım ya da Türkiye’de mezuna kalacağım. Tam meslekten vazgeçiyordum fakat yazmış olduğun avantajlar çok hoşuma gitti. Zaten ben de mesleğimi elime alınca Amerika’da yaşamayı düşünüyordum. Tekrardan çok teşekkür ederim, seni instagramdan eklemek isterim ama şimdi sana instagramını buradan sorsam çok uzun sürecek o yüzden ben buraya yazayım sen de istek atarsan geri dönüş yaparım. @kaanoztrk.x

  • Rica ederim. Her zaman. Sınavın için üzgünüm. Malum salgın nedeniyle maalesef herkes değişik sorunlar yaşadı, yaşamaya devam ediyor. Bu sene daha iyi motive olarak hedefini gerçekleştirebilirsin. Amerika bu iş için gerçekten çok iyi bir ülke. Normalde el becerilerinin çok iyi para yaptığını belki biliyorsundur. Böylesine özel bir işte ise tecrübe edindikçe maaşın daha da iyi olacaktır.

   Sosyal medyadan mümkün mertebe uzak kalmaya çalışıyorum. Evet, biraz eski kafayım. 🙂 Instagram’da bir şey paylaşmadığım için kullanmıyorum. Genelde Twitter veya Facebook üzerinden gündemi takip ediyorum. Orada da pek paylaşım yapmıyorum. @kaymaktv bu sitenin hesabı veya @mrmechanicc şahsi hesabım.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz