Şanlıurfa, Suruç ve Birecik arasındaki yolun adı: Ölüm Yolu
Şanlıurfa, Suruç ve Birecik arasındaki yolun adı: Ölüm Yolu

Türkiye’de değilim şu anda. Daha önce de bunu belirtmiştim fakat memleketimle ilgili gelişmeleri, haberleri ağırlıklı olarak instagram üzerinden takip ediyorum. Yaşadığım yerle alakalı birkaç tane aktif paylaşım yapan sayfa var ve bu sayfalarda maalesef hemen hergün ölüm haberleri, trafik kazaları görüyorum. Karamsarlığa kapılıyor insan ama habersiz kalmamak için takip ediyorum işte.

Şanlıurfa Birecik arasındaki ölüm yolu kazaları
Şanlıurfa Birecik arasındaki ölüm yolu kazaları

Her neyse. Şanlıurfa, il olarak meclise 14 milletvekili gönderiyor. Milletvekili nedir? Bu şahısların işi, kendilerini seçen insanları temsil etmek, onların sorunlarını mecliste dile getirerek bir kamuoyu oluşturmaktır. Bu vesile ile bir sonraki dönemde insanlar onlara bu makamı bir daha layık görürlerse, bir daha seçebilirler.

Fakat Urfa’da işler biraz farklı yürüyor. Bizim seçtiğimiz milletvekilleri, meclise adım attıktan sonra uyumaya başlıyorlar. Mutlaka çalışanlar da vardır, gayret edenler de vardır ama şu zamana kadar doğru düzgün iş yapmış bir adam çıkmamıştır Urfa’yı temsil etmek adına. Yazıktır, günahtır, ayıptır.

Urfa Suruç arasındaki ölüm yolu trafik kazaları
Urfa Suruç arasındaki ölüm yolu trafik kazaları

Gaziantep’e bakıyorsunuz. Tabir-i caiz ise fıstık gibi memleket. Sanayisi gelişmiş, iş imkanları geniş bir büyükşehir görüyoruz. Diyarbakır’a bakıyoruz, hakeza Antep’ten aşağı kalır yanı yok. Urfa’nın ne eksiği var? Neden Urfa’da bir Antep gibi ya da bir Diyarbakır gibi yatırım almıyor? Sorun milletvekillerimizin umursamaz olması veya mecliste yeterince kamuoyu oluşturmuyor olmasıdır.

Yıllardır, Şanlıurfa ile Birecik arasındaki otoyolun tek şerit gidiş tek şerit dönüş olması trafik kazalarına neden oluyor. Ülkeyi yönetenler duble yollar yaptık, yolları genişlettik diye övünüp duruyorlar fakat tarihi İpek yolu olarak bilinen D400 otoyolu ile alakalı hiç bir çalışma yapmadılar. Bu yolda her gün birkaç kaza gerçekleşiyor ve birkaç kişi hayatını kaybediyor.

Urfa Birecik arası ölüm yolu otobüs kazası
Urfa Birecik arası ölüm yolu otobüs kazası

Peki neden? Yöneticilerin ihmali yüzünden. Burada suç Karayolları Müdürlüğünün olabilir, Urfa büyükşehir belediyesinin görevi olmamasına rağmen onların olabilir, Suruç veya Birecik kaymakamlığının olabilir, Urfa valiliğinin olabilir, urfa milletvekillerinin olabilir. Bu konuda vatandaşlar olarak gerek CİMER’e gerek başka kurumlara şikayet dilekçeleri yazılıyor olsa da bir sonuç elde edilemiyor.

Bu konuyla alakalı yaşanan tek gelişme, geçtiğimiz günlerde 2022’de yapılacak seçimlerden sonra Urfa-Birecik yolu arasının yapılabileceği ile alakalı bir haberin çıkmış olmasıdır. Bu da kesin değil. Bir de seçimlerden sonra. Neden? Eğer milletvekilleri seçilmezse, yine yapılmayacak. Eğer niyetinizde bu kadar samimiyseniz neden şimdiden çalışmaları başlatmıyorsunuz? Oy istiyorsanız, önce hizmet verin, sonra oylarınızı istemeye yüzünüz olsun.

Şanlıurfa Suruç arası ölüm yolu kazaları
Şanlıurfa Suruç arası ölüm yolu kazaları

Hasıl-ı kelam bu hamur çok su götürür. Bu konuda Cumhurbaşkanlığı makamı başta olmak üzere, Valilikten, Kaymakamlıklardan, Milletvekillerinden, Karayolları Genel Müdürlüğünden gereğinin yapılmasını vatandaşlar olarak rica ediyoruz.

Önceki İçerikAdı güncel blog olup güncel olmayan bir site!
Sonraki İçerikSecita 10 mg ne için kullanılır? Secita kullananlar

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz